Przyczyny, objawy i leczenie Rwy Kulszowej

Rwa kulszowa, to schorzenie, które jest dość popularne szczególnie wśród mężczyzn po trzydziestym roku życia. O występowaniu tej przypadłości można powiedzieć w momencie, gdy dochodzi do mocnego ucisku na tzw. nerw kulszowy. Jest to nerw, który łączy w sobie wiele włókien nerwowych pochodzących z nerwów rdzeniowych. Ucisk ten jest bardzo nieprzyjemny i bolesny, a sama choroba bardzo utrudniająca normalne funkcjonowanie.
Warto pamiętać, ze tzw. nerw kulszowy jest to najdłuższy nerw obwodowy, który znajduje się w organizmie człowieka. To tutaj wspólne przebiegają połączenia nerwów lędźwiowych i krzyżowych. I właśnie nacisk na, któryś z tych nerwów, lub cały nerw kulszowy określany jest rwą kulszową. Podłożem występowania nacisku jest zazwyczaj są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Uszkodzony dysk naciska na nerw i powoduje ból. Zdarza się, że powodem wystąpienia objawów choroby są stany zapalne czy infekcje. Jak już wspomniano choroba zazwyczaj występuje u osób w średnim wieku, u których można zauważyć znaczące zmiany w obrębie kręgosłupa spowodowane naturalnym zużyciem tego organu, jak również brakiem aktywności fizycznej.
Przyczyny rwy kulszowej
Mówiąc o przyczynach rwy kulszowej, można wskazać na kilka grup, które mogą przyczynić się do tego, że ktoś zaczyna odczuwać bóle w kręgosłupie określane jako rwa kulszowa.
- Różnego rodzaju zwyrodnienia i urazy
W sytuacji gdy kręgosłup choruje dyski, z których jest zbudowany zaczynają wystawać poza jego oś, co powoduje ucisk na korzonki nerwowe. Ucisk ten wywołuje promieniujący ból, przechodzący aż do rąk czy nóg.
- Wysiłek fizyczny
Przyczyną wystąpienia ataku rwy kulszowej bywa również intensywny wysiłek fizyczny. Najczęściej spotyka to osoby, które nie prowadzą regularnie aktywnego życia i nagle zaczynają się forsować. Niewytrenowane mięśnie nie mają możliwości podtrzymywania kręgosłupa i wspomniane wcześniej dyski wypadają. Do takiej samej sytuacji może dość w sytuacji gdy kręgosłup zostanie przeciążony np. gdy ktoś w nieprawidłowy sposób podniesie zbyt duży ciężar.
- Zła dieta
Bardzo często na ataki rwy kulszowej cierpią osoby, które przyjmują pokarmy ubogie w wapń, witaminy czy sole mineralne, gdyż są to substancje, które wpływają na prawidłowe uformowanie kośćca. Ponadto chorobie sprzyja nagłe oziębienie organizmu czy miejscowe stany zapalne jak i choroby zakaźne.
Jak leczyć rwę kulszową?
W przypadku rwy kluczowej najczęściej stosowaną terapią jest likwidacja objawów oraz przyczyn fizycznych. Zazwyczaj podaje się leki przeciwbólowe w połączeniu z różnego rodzaju zabiegami fizjoterapeutycznymi. Czasem gdy takie działania są niewystarczające konieczne mogą okazać się zastrzyki lub w skrajnych przypadkach nawet operacja.
W przypadku rwy kulszowej istotną sprawą jest profilaktyka. Bez względu na etiologię danego przypadku, ważne jest aby zapobiec nawrotom choroby dbanie o właściwą postawę ciała jak również regularna aktywność fizyczna oraz odpowiednie ćwiczenia. Bez względnie trzeba zadbać o prawidłową postawę w wykonywaniu wszelkich rodzajów pracy, o różnym nasileniu wysiłku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz